Kompendium wiedzy

OZNACZENIA OSŁON TWARZY I OCZU


Oprawy (ramki) i szybki powinny być znakowane oddzielnie. W przypadku środków ochrony oczu i twarzy, w których oprawka i szybka ochronna stanowią jedną całość, znakowanie jest umieszczane tylko na oprawce.

Znakowanie opraw

Oznaczenie opraw musi zawierać:

Symbole wytrzymałości mechanicznej:

Symbole obszarów zastosowań:

Znakowanie szybek ochronnych

Oznaczenie szybek musi zawierać:

Numer kodowy filtra – ochrona przed promieniowaniem:

Symbole klasy optycznej:

Symbole wytrzymałości mechanicznej:

Symbole dodatkowych cech ochronnych:

Przykład oznaczenia:

"5-3,1 1F" - informuje, że jest to filtr chroniący przed olśnieniem słonecznym (5) bez wymagań w podczerwieni, o stopniu ochrony (zaciemnienia) 3,1, wykonany w klasie optycznej „1” przeznaczonej do pracy ciągłej, posiada wytrzymałość na niską energię uderzenia (F) i nie posiada dodatkowych cech ochronnych.

UWAGI:

Znakowanie filtrów chroniących przed promieniowaniem laserowym

Filtry chroniące przed promieniowaniem laserowym są znakowane w inny sposób niż pozostałe filtry. Gęstość mocy i gęstość energii promieniowania laserów o pracy ciągłej, impulsowych, z modulacją dobroci i z synchronizacją modu, stanowią podstawę do oznaczania filtrów laserowych i ich opraw (okularów, gogli). Istnieje 10 oznaczeń filtrów chroniących przed promieniowaniem laserowym (od L1 do L10) oraz 5 oznaczeń filtrów laserowych i ich opraw stosowanych do prac przy justowaniu laserów i układów laserowych (od R1 do R5).

Znakowanie siatkowych ochron oczu i twarzy

Siatkowe osłony twarzy przeznaczone do ochrony przed intensywnym promieniowaniem cieplnym są oznaczane dodatkowo symbolem "G".

Znakowanie tarcz i przyłbic spawalniczych

Znakowanie tarcz spawalniczych powinno zawierać: symbol producenta, numer normy, której wymagania wyrób spełnia (EN 175). Dodatkowo tarcze zachowujące stałość swoich wymiarów po zanurzeniu w wodzie oznaczone są symbolem "W".

Znakowanie przyłbic spawalniczych powinno zawierać następujące symbole: symbol producenta, numer normy której wymagania wyrób spełnia, symbol odporności na uderzenie przez cząstki o dużej prędkości.

Osłony chroniące przed łukiem powstającym przy zwarciu elektrycznym powinny być oznakowane dodatkowo symbolem „8”.

Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności.